Ana içeriğe atla

Paramedik;Parayla Meslek Sahibi Olmak Mıdır ?

Öncelikle Bazen Bu Konu İle İlgili Öyle Sorular Gelmekte ve Öyle Vakaya Yaklaşımlar ile Karşılaşmaktayım ki Bu Yazıyı Ele Almaya Karar Verdim..
Paramedik Nedir Onun ile Başlıyalım; Paramedik Acil Yardım ve İlk Yardım Konusunda Çok İyi Bir Eğitim Almış,Kazazedelerin Olay Yerinden Hastaneye Naklinde Önemli Bir Yer Tutan Hastanelerin Acil Servislerinde de Çalışabilen ama Genellikle Görev yeri 112 İstasyonları Olan Sağlık Alanında ki Bir Meslek Grubudur..
  Peki Sorulardan Biri:
-Ben Endüstiri Meslek Mezunuyum Paramedik Olabilirmiyim?
   'Evet olabilirsin'
Fakat Sen İnsan Sağlığına Saygılı ve İlgili Değilsen Bence Olamazsın!
Amacımız Hepimizin Bir Mesleği Bilezik Gibi Bileğimize Takmaktır,Fakat Onu Hakkıyla Yaparak Alın Terimizi Onun İçin Akıtarak..

Yoksa 20,30,40 bin Lira Verip Herkez 2 Yıl Derslerini Ezberliyerek Mesleği Eline Alabilir ama bir İnsana Acil,İlk Yardım Anlamında Bir Faydası Olmadıktan Sonra Sen Anca Para Mesleği Almış Olursun Paramedik Değil!
  Öncelik Herkesin Paradır genelde ihtiyaçlarından Dolayı,Ben Para Verdim Paramediğim Dersin ama İm İlacı İv Verdikten Sonra Vakayı Hastaneye Değil Mezera Yolladıktan Sonra Kusura Bakma Parayla Saadet Olmamakta..
   Peki  Herkez İçin Geçerli Mi?
   ' HAYIR TABİKİDE'
Öyle İnsanlar Var ki Düz lise,Kız Meslek,Endüstri Meslek vs Liselerinden Sonra Paramediklik Okumuş, insan Sağlığının Prensibini Algılamış ve Mesleğini En İyi Boyutta Öğrenmiş 20 Yıllık Ambulans Görevlisinden Daha Bilgili Olabilmiş Onlara Değildir Sözüm,Haddimede Değildir,O Kişileri de Tebrik Ederim!!
Ama bu Konuda Bilgi ve Meslek Sahibi Olmak İstiyenlere Söylemek İstediğim Parayla Sağlıkçı Olmak İstemeleridir,parayla Sağlıkçı Olmayın İnsan Sağlığını Benimsediğiniz İçin Gidin İmkanınızla Okuyun Bu Mesleği Öğrenin Bileğinize Takın ve Ne Vakayı Nede Kendinizi Riske Atmayın!!
Bu Meslek Çok Havalıdır,Ama Her İşde Olduğu gibi Riskide Havası Kadar Büyüktür.Bir insanının Sağlığına Hatanızdan Dolayı Zarar Gelmesi Sonucu; Belki Hukuktan Kaçabilirsiniz Peki VİCDANINIZDAN EN ÖNEMLİSİDE ALLAH'IN SORGUSUNDAN Nasıl Kaçacaksınız?Sorusunu Sorarım..
O Yüzden PARAMEDİK Olun ama Para ile Çabucak Bir Meslek Sahibi Olabilmek İçin Değil;
İnsanlara Faydalı Olabilmek İçin,
Memleketimin Paramediğe ihtiyacı Olduğu İçin,
Sizin Paraya İhtiyacınız Olduğu İçin,
Bu Mesleğe Aşık Olduğunuz İçin Olun
Sonra da Ne Sizler Riske Girin Nede Yanınızda ki Ekib Arkadaşınızı Riske ve Strese Sokun..
Evet Ülkemizde bu meslek grubu çok Basit Gelmekte 40 bin lira veren 2 yılda derslerine çalışanı mezun eden bir sistem var ne kadar yeterli Eğitim Tartışılır ??
Ama insan olarak bizlerin Üzerimize Düşen Görevi Maddi Olarak değil Bilgi olarak gereğini yerine getirmemiz gerek..
Belki bu yazıya döktüğüm Düşüncemi ukala,bilmiş yada gereksiz görmektesiniz, o zaman şu gözle Bakmanızı rica edeceğim; 40 bin lirasını vermiş, mezunda olmuş ama bir damar yolu açmasını becerememiş,bir cervical collar takmayı beceremeyen bir kişinin anamıza,bacımıza,eşimize veya dostumuza  müdehale edeceğini düşünelim..
  Hatta sizle beraber çalışacağını,Ne kadar süre o kişinin yetersizliğini Sırtlayacaksınız?
Biraz Olsun Demek istediğimi Anladığınızı düşünmekteyim Arkadaşlar..
Peki 4 sene lisesini Okumuş ATT arkadaşlarım sizler tabanından gelmektesiniz sizlerin 112 konusunda ve Acil,ilk yardım konusunda bilmiyorum deme gibi bir şey demeniz söz  konusu değildir,tecrübe olmayabilir ama bence bilmiyorum dememeliyiz Çünkü bizler tabandan bu eğitimle gelmekteyiz eksikliklerimiz illaki olacaktır işte o zaman da atandıysak mesleki kitaplar okuyarak bilgimizi tazeleyeceğiz ve tamamlayacağız eğerki atanmadıysak paramediklik okuyarak Hem atanmamızı hızlandıracağız hem bilgimizi Arttıracağız Bizler Sarı Melekleriz Halkımızın Takdiri ile bu takdiri Hak edelim ve bu değeri düşürmeyelim! Amacımıza Ulaştığımızda ve Takdiri Hak ettiğimizde Halkımıza Sağlıkta Şiddeti Kınadığımızı, Olmaması Gerektiğini Hep Bir Ağızdan Tekrar Edelim Bizler Şiddeti Hakketmedik Bu Mesleği Sizler İçin Öğrendik ve En İyi şekilde Uygulamaktayız bir Teşekkür Yerine Şiddeti Uygun Gören Kişileri Kınamaktayız Diye Rahat Rahat Söyliyelim!!!
  Sonuna Kadar Değer Verip Okuduğunuz İçin Teşekkür Ederim,Sizlerden Ricam Kurucusu ve yöneticisi Olduğum Sitemizi ' www.112acilfm.net ' her yerde dile getirmeniz Sosyal Platformlarda 112AcilFm Adında Arayarak takip etmenizdir ki sizlere Daha İyi Hizmetlerde Bulunabilelim,Daha Çok Kişilere Ulaşabilelim,Amacımız Professionel Sağlıkçılara Professionel Sağlıkçı Sitesi Sunabilmektir ve Professionel Eğitimleri Sizlerle Paylaşabilmektir...
SerhATT

Yorumlar

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Paramedik Kimdir ? Paramedik Nasıl Olunur ? Paramadik Olma Şartları ? Herkes Paramedik Olabilir mi?

Kimine göre; acil servis ve ilk yardım uzmanlığı, ambulans operatörlüğü gibi özelliklere sahip sağlık görevlisi. Kimine göre; 24 saat çalışıp 3 gün izinli olan sağlık meslek sahibi kişilerdir…
•Paramedik; Hastane Öncesi Acil Bakımın önemli bir parçasını oluşturan; genellikle kritik durumdaki hastaya ya da yaralıya ilk anda müdahale eden profesyonel sağlık teknikeridir.
•Paramedik;  hastanın sorununu tanıyıp, durumunu değerlendirir ve gereksindiği acil bakımı verir, bunları yaparken hem kendisinin hem hastanın hem de ekip güvenliğini sağlar.
•Tıbbi müdahaleyi yaparken olay yerini de yönetmek, adli vakalarda delilleri karartmadan müdahalede bulunmak, panik halindeki insanlarla doğru iletişim kurmak paramediklerin asli görevleridir.
Paramedik; 112 istasyonunda Doktor yoksa ekip amiridir. Ama Paramedikler doktorun alternatifi değil. İkisi farklı alanlarda çalışmak üzere eğitim alırlar.  Ülkemizde hekim bulunmayan tüm acil yardım ambulanslarında Paramedik bulunması zorunludur. •Paramedik; Ambula…

Hayırlı Olsun Diyelim mi ?

Sağlık Personeline ait sitelerimizin ardından blog sitemizede hayırlı olsun diyelim mi değerli takipçiler ?
Artık eleştilsel olarak konuşacağımız,gerek açıklamalar ,gerek haberler hakkında , gerek sağlık personeli alımı hakkında,gerek657 - 4b personelleri hakları hakkında ve daha çokda vakalarda karşılaştığımız sorunlar hakkında düşüncelerimizi sitemiz ve kurucumuzun ellerinden burada yer alacaktır..
 Her HAFTADA bir demek yazı ele alacağız ..
Sohbetimize Sizlerde okuyarak,yorumlarınızı ileterek bizlere dahil olacaksınız he birde bir yandan 112acilfm radyomuzu açın kulaklarınızda boş durmasın hani ? sohbetimiz şen şakrak olsun sağlıkta şiddetsiz zamanlar olsun ..
 Yorumlarınıza dayalı yeni konular ile yazılaramızı paylaşacağız ve ele alacağız..
Profosyenel cankurtarmak adına herşey ilk elden burada olacaktır..
 Evet Soruyoruz  Cankurtarmak mı İstiyorsunuz ? Can Kurtaran olmak mı?